Do gabinetów podologów zgłasza się coraz więcej osób uskarżających się na grzybicę stóp. Jeśli wierzyć statystykom, ta uważana niegdyś za wstydliwą, przypadłość, dotyka już co trzeciego Polaka. Tymczasem większość z preparatów, dzięki którymi można skutecznie zwalczyć grzybicę jest dostępna w aptekach wyłącznie na receptę.

Wynika to z tego, że środki te zawierają na tyle wysokie stężenie składnika przeciwgrzybicznego, że zgodnie z obowiązującym w całej Unii Europejskiej prawem, muszą być już uznane za lek. Preparaty, które mogą być dostępne bez recepty, muszą mieć z kolei na tyle niską zawartość substancji czynnej, że w ich przypadku ciężko mówić już właściwie o aktywnym działaniu grzybobójczym. Kosmetyki takie stosujemy raczej w profilaktyce grzybicy, do jej leczenia trzeba po prostu mocniejszych środków.

Dlatego też to właśnie na zapobieganiu rozwojowi grzybicy skupiają się dziś głównie wysiłki podologów. Niemniej jednak to właśnie podolodzy bardzo często jako pierwsi są w stanie rozpoznać grzybicę i zlecić wykonanie szczegółowych badań w jej kierunku lub zaproponować wizytę u lekarza, który będzie mógł przepisać odpowiednie leki.

Skąd się bierze grzybica i jak nie dopuścić do jej rozwoju?

Powstawaniu grzybicy, wbrew temu co się powszechnie sądzi, sprzyja nie tylko brak higieny. Do podobnych problemów mogą także doprowadzić zbyt częste mycie, szczególnie jeśli do codziennej pielęgnacji używamy zwykłego mydła o odczynie zasadowym. Myjąc się środkami o pH powyżej 7 sami narażamy naszą skórę na rozwój choroby pozbawiając ją naturalnej ochrony hydrolipidowej.

Trzeba mieć również świadomość tego, że grzybicą przede wszystkim bardzo łatwo jest się zarazić. Szczególnie na basenie, pod prysznicem w trakcie wyjazdów, w saunie, czy nawet na wyłożonej wykładziną podłodze w hotelu, powinniśmy uważać na to, aby unikać kontaktu bosej stopy z podłożem. Wszędzie tam mogą się znaleźć zarodniki chorobotwórczych grzybów. W takich miejscach zawsze powinniśmy chodzić w obuwiu – kapciach lub klapkach.

Infekcje grzybicze zazwyczaj zaczynają się w przestrzeniach pomiędzy palcami stóp. Zauważone w tych miejscach maceracje mogą być objawem choroby grzybiczej powodowanej najczęściej przez dermatofile. Aby uniknąć takiej infekcji trzeba zawsze dokładnie suszyć przestrzenie międzypalcowe, zwłaszcza jeśli przebywamy akurat w miejscach, w których jesteśmy szczególnie narażeni na kontakt z zarodnikami grzybów – na basenie, w publicznej łazience, saunie, hotelu, itp.

Warto o tym pamiętać, tym bardziej, jeśli z różnych powodów często podróżujemy. W takich wypadkach podolog może również zalecić odpowiednie kosmetyki ułatwiające pielęgnację stóp, które pomogą zapobiec infekcji. Większość tego typu preparatów zawiera triclosan, syntetyczny związek, który ma potwierdzone działanie przeciwgrzybicze, bakteriostatyczne, a w ograniczonym zakresie nawet przeciwwirusowe.

Dostępne na rynku kosmetyki do stóp zawierają również często olejek z drzewa herbacianego, który może nas uchronić przed nawrotem grzybicy, a w dodatku pomoże usunąć nieprzyjemny zapach, który często towarzyszy nadmiernej potliwości stóp. Często stosowanym w tego typu kosmetykach środkiem jest również clotrimazol – najbardziej chyba rozpowszechniona i najszerzej stosowana w tego typu przypadkach substancja przeciwgrzybicza.