Pierwsza wizyta u specjalisty zawsze wiąże się z pewnym stresem i niewiadomą. W końcu nie zna się lekarza, jego umiejętności, czy też jego podejścia do pacjenta. Wszystko to sprawia, że pojawia się niewidzialny mur miedzy lekarzem a osobą, która przyszła do jego gabinetu, aby znaleźć jak najszybsze rozwiązanie swojego problemu. Może to doprowadzić do wydłużenia czasu leczenia, aby tego uniknąć dobrze jest już wcześniej zdawać sobie sprawę z pewnych punktów, które zawsze mają miejsce podczas wizyty, szczególnie tej pierwszej.
U każdego lekarza wygląda to odrobinę inaczej, jednak pewne punkty w zależności od jego specjalizacji, są niezmienne. Toteż przykładowo, kiedy pojawią się problemy ze stopami, paznokciami, czy, choćby naskórkiem, należy udać się do odpowiedniego podologa. Należy rozpocząć od wybrania osoby, która spełni wszystkie wymagania. Przede wszystkim ważne, aby można było mieć do czynienia ze specjalistą, który zna się na swoim fachu, jest ceniony w swojej dziedzinie i przyjmuje na tyle często, aby można było bez problemu się do niego dostać. Taka osoba nie tylko zniweluje dokuczliwy problem, ale też zrobi to w krótkim czasie. W Polsce najbardziej cenionymi specjalistami w tej dziedzinie są warszawscy pomolodzy. Dlatego warto udać się tam, nawet kiedy wiąże się to z dojazdem.
Dalej potrzebna jest po prostu konsultacja podologiczna. Warszawa ma to do siebie, że dysponuje specjalistami, do których można niezwykle szybko dostać się. Jest to ważne, gdyż poprzez dłuższe oczekiwanie, dolegliwość mogłaby się rozwinąć lub uniemożliwić normalne funkcjonowanie.
Pierwsza taka wizyta w gabinecie podologicznym wymaga przede wszystkim szczerości. Trzeba zdawać sobie sprawę, że lekarz nie ocenia pacjenta, a jedynie chce mu pomóc, dlatego prawda oraz wyłożenie przysłowiowej kawy na ławę, jest połową sukcesu. Każdy podolog w Warszawie, jak i w innych miastach, zgodzi się z opinią, że wywiad z pacjentem jest sprawą najważniejszą. To od niego zależy dalsze leczenie. W końcu niektórych rzeczy lekarza nie jest w stanie się domyślić, dlatego obustronna współpraca jest priorytetowa i obowiązkowa.
Następnym etapem jest zbadanie tego, w jaki sposób chodzi pacjent. Zdarza się tak, że dana osoba nie jest w stanie wręcz ujść z bólu lub dyskomfortu, dlatego specjalista może bardzo szybko ocenić, jak poważna jest to dolegliwość.
Dopiero później następuje etap, kiedy lekarz przygląda się stopie. Szuka on przede wszystkim jakiś odstęp od normy, deformacji itp. Kiedy dany problem jest rozwinięty diagnoza jest postawiana błyskawicznie. W innych przypadkach potrzebne są dłuższe oględziny. Lekarzowi może pomóc nawet zbadanie stopnia nawilżenia skóry, czy stan paznokcia.
Po tym zazwyczaj podolog jest w stanie stwierdzić, co jest problemem i przede wszystkim, jak się z nim uporać. Zapisywane są konkretne preparaty, jeśli jest to konieczne. Często do tego dochodzą też wkładki ortopedyczne.
Zdając sobie sprawę z tych etapów wizyta może być bardziej owocna, a problem zniknie szybciej. Warto zdawać sobie sprawę, że nie tylko w warszawskich gabinetach są one stosowane.