Podologia jest dziedziną medycyny, która ściśle wiąże się z chorobami stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. Jej zadaniem jest rozpoznawanie chorób, a także ich stopniowe eliminowanie. W Polsce ta dziedzina rozwija się coraz dynamiczniej, w szczególności w Warszawie, gdzie można znaleźć krajowych prekursorów w tym zakresie.

Jednym z najczęściej występującym problemem związanym ze stopami są pękające pięty. Warszawa, a dokładniej jeden z gabinetów w tym mieście, wyspecjalizował się tak w tej dziedzinie, że zdołał już pomóc 700 osobom z tą dolegliwością. W czym tkwi ich sekret? Przede wszystkim w stosowaniu preparatów, które pozwalają pomóc każdej osobie z osobna. Są one oparte na jednej złotej zasadzie, a mianowicie tym, aby pasować do określonej struktury naskórka każdej osoby, u której wystąpił taki problem. Takie kompleksowe działanie daje skuteczne rezultaty w postaci niezwykle szybkiego działania. W praktyce dolegliwości związane z pękającymi piętami mogą zostać wyeliminowane już po pierwszej wizycie. Nie dziwi, zatem popularność owych gabinetów.

Każda osoba, która przychodzi do tego gabinetu badana jest indywidualnie, gdyż u każdej z nich może pojawić się inne podłoże owej choroby. I to właśnie na przyczynach powstawania pękniętych stóp należy się skupić. W dzisiejszych czasach, pomimo niezwykle szerokiego asortymentu, społeczeństwo nadal kupuje buty pod wpływem ceny lub mody, zamiast dostosować je do profilu stopy i wykonywanej aktywności. W ten sposób powstaje wiele chorób stóp, w tym pęknięcia. Inną sprawą są sytuacje, kiedy po prostu pięta nie jest nawilżana lub robione jest to w zły sposób. Jest to oczywiste, że nieelastyczny naskórek staje się podatny na tę dolegliwość. Niekorzystne może być także dopieranie złych kremów, więc należy na to również zwrócić uwagę. Do innych przyczyn można zaliczyć wystąpienie łuszczycy, zakażenia grzybiczego, różne deformacje ortopedyczne, czy też spore nawarstwienie suchego naskórka. Należy podkreślić, że osoby otyłe są jeszcze bardziej narażone na tę chorobę, gdyż stopy stają się niebezpiecznie obciążone oraz osoby starsze, np. z powodu przyjmowania dużej ilości leków.

Jak widać przyczyn jest na tyle dużo, że o pęknięte pięty nie jest trudno. Toteż w rezultacie staje się to bardzo częstą chorobą, która nadal jest zbyt często bagatelizowana. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji, dlatego zgłasza się do podologów dopiero, kiedy pojawia się bardzo duży ból, który wręcz wyklucza ich z normalnego funkcjonowania. Jest to błędny tok myślenia, gdyż zamiast zlikwidować problem w zarodku, można dopuścić do powstania stanów zapalnych, czy też zakażeń.

Dlatego najważniejsze jest wyczucie odpowiedniego momentu, w którym kategorycznie należy udać się do podologa. Specjaliście twierdzą, że taka sytuacja może mieć miejsce już w chwili, kiedy różnego rodzaju peelingi oraz kremy nawilżające, nie dadzą żadnego rezultatu. Wtedy należy, czym prędzej udać się do gabinetu podologa, aby móc szybko pozbyć się problemu, zanim rozwinie się on w coś niebezpiecznego i dokuczliwego.