Podologia to specjalizacja, która nadal w wielu miejscach nie jest znana, nie chodzi tu o na przykład stolicę Polski, czyli Warszawę, ale o inne mniejsze miejscowości. Warto zaznaczyć, że podstawowy zabieg podologiczny, to nie tylko pedicure leczniczy. Ten zabieg trwa około pół godziny. Wystarczą tylko sterylne warunki, narzędzia do jednorazowego użytku oraz analiza stanu zdrowia stóp, a specjalista będzie mógł rozpocząć leczenia i zabiegu.

Kurzajki – jak można się zarazić, gdzie najczęściej dochodzi do zmian?

Warto dowiedzieć się również, jakie schorzenie najczęściej leczy podolog. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo skóra stóp jest narażona na przeróżne choroby zakaźne. Najczęściej ich powodem są wirusy brodawczaka ludzkiego – HPV.
Najczęściej do zmian zachodzi na podeszwie stopy, skóra palców przede wszystkim wałów okołopaznokciowych, ale również łożysko paznokcia, które znajduje się pod płytką paznokciową. Warto też wiedzieć, że brodawki wirusowe stóp należy leczyć. Możliwe jest usuwanie kurzajek ze stóp. Warszawa lub inne duże miasto, jak już wcześniej zostało to wspomniane, będą najlepszym miejscem na wykonanie tego zabiegu.

Co ma wpływ na powstawanie brodawki wirusowej stóp?

Najczęściej dochodzi do zarażenia, gdy chory ma obniżoną odporność organizmu, jest przemęczony i przepracowany, często mierzy się ze stresem, ale także przez nieodpowiednie odżywianie się. Trzeba przyznać, że szczególne narażone na zachorowanie są dzieci oraz dorastająca młodzież. Warto też zaznaczyć, że korzystanie z publicznych basenów również może skutkować zarażeniem się wirusem brodawczaka ludzkiego.
Jeżeli ktoś boryka się z nadmierną potliwością stóp oraz zaburzenia mikrokrążenia mogą spowodować szybszy rozwój wirusa. Istotne jest też to, że infekcja może rozwijać się przez parę miesięcy. Drobne skaleczenia lub otarcia prowadzą do zarażenia się, dlatego dobrym sposobem będzie ochrona takich miejsc oraz unikanie w takich sytuacjach basenów publicznych.

Jakie mogą być źródła zakażenia kurzajkami?

Ważne jest to, że aby z czymś walczyć trzeba najpierw wiedzieć, jakie mogą być źródła zakażenia wirusem. Najczęściej są nimi:

-zarażenie u któregoś z członków rodziny,

-użytkowanie miejsc publicznych, takich jak baseny, prysznice, przebieralnie, sauny, sale gimnastyczne lub treningowe. Najlepiej w takich miejscach zakładać klapki oraz dezynfekować stopy,

-zakładanie butów, które wcześniej ktoś inny miał na sobie,

-samozakażenie.

Jak uniknąć zarażenia kurzajką?

Bardzo ważną wiedzą jest to, jak można zapobiegać powstawaniu brodawki wirusowej stóp. Przede wszystkim nie należy korzystać z czyiś butów, należy zawsze zakładać klapki, gdy ktoś wybiera się na basen. Ważne jest też to, aby nie brać cudzych ręczników, dbać o własną higienę, unikać skaleczeń, ale również często przyglądać się swoim stopom w poszukiwaniu jakichś zmian.
Stosowanie się do tych zaleceń pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Jednak, jeżeli jest już za późno, to przede wszystkim trzeba udać się do lekarza, który prawidłowo wykona zabieg usunięcia kurzajki.